Bitkoin’i yasal para birimi yapan ilk ülke El Salvador oldu – El Salvador’da Bitkoin yasal para birimi oldu

El Salvador‘da Bitkoin yasal para birimi oldu

Bitkoin’i yasal para birimi yapan ilk ülke El Salvador oldu

SAN SALVADOR – El Salvador, kripto para birimi Bitkoin’in yasal para birimi haline getiren dünyadaki ilk ülke olurken, Bitkoin ülkede bugünden itibaren yasal para birimi olarak kullanılabilecek.

Orta Amerika ülkesi El Salvador, Haziran ayında kripto para birimi Bitkoin’in ülkede yasal para birimi olarak kullanılmasını onaylamıştı. Bitkoin, ülkede bugünden itibaren yasal para birimi olarak kullanılmaya başlandı. El Salvador, Bitkoin’i yasal para birimi haline getiren ilk ülke olmasının yanı sıra bir kripto para birimini resmi olarak tanıyan ilk ülke de oldu. Söz konusu gelişme ile birlikte Bitkoin fiyatları yüzde 1.49 artarak, 52 bin 680 doların üzerine çıktı.

El Salvador Devlet Başkanı Nayip Bukele yaptığı açıklamada, beklentilerin yumuşatılması talebinde bulunarak, “Tüm yenilikler gibi, El Salvador’daki Bitkoin sürecinin de bir öğrenme eğrisi var. Geleceğe giden her yol böyledir, hiçbir şey 1 günde ya da 1 ayda elde edilemez” dedi.

Teşvik etmek için herkese 30 dolar değerinde Bitkoin verilecek

Hükümet, Bitkoin’in yasal para birimi olarak kullanılmasına ilişkin hazırlıklar kapsamında kripto para biriminin dolara çevrilmesi ve komisyon olmadan geri çekilmesine izin verecek Chivo dijital cüzdanının ATM’lerini kurmuştu.

Dün 200 Bitkoin aldığı duyurulan ülkede şu anda yaklaşık 21 milyon dolar değerinde 400 Bitkoin bulunuyor.

Anketlere göre, Salvadorluların çoğunun hızlı yüksel Bitkoin’i yasal para birimi olarak kullanma konusunda şüpheleri var. Öte yandan Bitkoin, El Salvador’un resmi para birimi olan ABD doları ile birlikte kullanılacak. Vergi ödemeleri de Bitkoin ile yapılabilecek.

Başkan Bukele’nin öncülüğünde hazırlanan ve Kongre’de kabul edilen plan, Salvadorluların çoğunlukla ABD’den yapılan havale komisyonlarında 1 yılda harcanan 400 milyon dolardan tasarruf etmelerini sağlamayı amaçlıyor. Geçtiğimiz yıl, El Salvador’a yapılan havaleler yaklaşık 6 milyar doları bulurken, bu tutar gayrisafi yurtiçi hasılasının yüzde 23’üne denk geliyor.

Dünya Bankası’ndan Bitkoin reddi

El Salvador, Dünya Bankası’ndan Bitkoin’i ekonomisine entegre etme konusunda yardım talep etmişti. Şeffaflık noktasında endişelerini dile getiren Dünya Bankası ise El Savador’un talebini reddetmişti. Dünya Bankası’nın ret kararı, ülkenin Bitkoin’i yasal para birimi olarak kabul edeceği son tarihe kadar ciddi sorunlarla karşı karşıya kalması anlamına geliyor.

Dünya Bankası’na yardım talebinde bulunan El Salvador Maliye Bakanı Alejandro Zelaya, Uluslararası Para Fonu ile görüşmeler gerçekleştirdiklerini söylemişti.

Ancak IMF, El Salvador’un Bitkoin’i benimsemesiyle “makroekonomik, finansal ve yasal sorunlar” olabileceğini bildirmişti.

Canlı kripto para verileri ve tüm kripto para haberleri için tıkla.

Bitkoin'i yasal para birimi yapan ilk ülke El Salvador oldu - El Salvador'da Bitkoin yasal para birimi oldu Bitcoin  Bitkoin'i yasal para birimi yapan ilk ülke El Salvador oldu - El Salvador'da Bitkoin yasal para birimi oldu Bitcoin  Bitkoin'i yasal para birimi yapan ilk ülke El Salvador oldu - El Salvador'da Bitkoin yasal para birimi oldu Bitcoin  Bitkoin'i yasal para birimi yapan ilk ülke El Salvador oldu - El Salvador'da Bitkoin yasal para birimi oldu Bitcoin

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir