Güvenli Bitkoin Yatırımı

Güvenli Bitkoin Yatırımı Nasıl Yapılır?

Bitcoin yatırımı yapmak istediğinizde ilk aklınıza gelen güvenliktir. Güvenli bir yatırım yapmak için olasılıkları araştırıp en güvenli yolu bulmak istersiniz. Bitcoin yatırım yaptığınızda bitkoinlerinizi saklamanız için kullanılan cüzdan(wallet) güvenliği en önemli unsurdur. Cüzdan güvenliğiniz sağlarsanız bitkoinleriniz güvende olacaktır.

Neden bir cüzdana ihtiyacım var?

Bitcoin Nereden Alınır sorusuna cevap ararken karşınıza Bitcoin cüzdanı mutlaka çıkmıştır. Bitkoinlerinizi satın almadan önce onları saklamanız için bir cüzdan sahibi olmanız gerekir. Bunun için farklı cüzdan türleri ve neden bir cüzdan tipini diğerine tercih edeceğiniz ile ilgili bilgileri sizinle paylaşıyoruz. Bitkoin cüzdanları mobil, masaüstü ya da yanınızda taşıyabilmeniz için fiziksel donanımlar şeklinde olabilir. Cüzdanı kurduğunuzda, özel anahtarlar (private keys) denilen ve bitcoinlerinize erişmenizi sağlayacak anahtarlara sahip olacaksınız. Bir işlemi tamamladığınızda ise her kullanıcıyı birbirine bağlayan ortak anahtarınıza (public key) ulaşacaksınız.

Bitcoin Borsası Ne Kadar Güvenli?

Bitcoin borsa hizmeti veren pek çok bilindik şirket vardır. Bunlara üye olarak bitkoin alım ve satım işlemi yapabilirsiniz. Fakat bu borsalara para aktardığınızda ve o borsadan kripto satın aldığınızda kendi cüzdanınıza sahip olmazsınız ve o borsanın size sağladığı cüzdanları kullanırsınız.  Borsanın sağladığı güvenlik sistemine tabi olursunuz. Borsaların Hacklenmesi söz konusu olursa sizde bu durumdan zarar görebilirsiniz. Borsalarda işlem yaparken ya da borsalarda yatırımlarınızı bırakırken bu durumu mutlaka dikkate almalısınız. Kendi cüzdanınızda kriptolarınızı saklarsanız kendi güvenliğinizi istediğiniz şekilde oluşturabilirsiniz. Örneğin fiziksel bitkoin cüzdanı kullanırsanız internete bağlı olmadığında ve siz fiziki güvenliğini sağladığınızda bitkoinlerinizin başına birşey gelmesi söz konusu değildir. Borsalara güvenmiyorsanız yapmanız gereken en güvenli yol budur.

Önemli not: Ebay gibi pazaryeri sitelerinden asla kullanılmış cüzdan satın almayın. Birisi size bitkoin’inizi çalmak için tahrif edilmiş bir cüzdan satmaya çalışıyor olabilir. Hangi cüzdanı seçtiğinize bakılmaksızın, bitkoininizi güvende tutmanın çok önemli olduğunu unutmayın.

 

Mobil Cüzdanlar

(Bitkoinlerinizin toplam değeri 1000$’ın altında ise tavsiye edilir bir risk taşır)

Avantajları

 • Kurması kolay ve ücretsiz
 • Ulaşılabilirlik: Paranız direkt olarak cep telefonunuz ya da tabletinizde.
 • Kolaylık: Mobil cüzdan kullanmak size QR kodu taratarak rahatlıkla bitcoin alıp gönderebilme imkanı sunar.

Dezavantajları

 • Mobil ve Masaüstü cüzdanlar, büyük miktarda Bitcoin depolamak için yeterince güvenli değillerdir.

Öneriler

Iphone ve Android kullanıcıları için Breadwallet veya Blockchain cüzdanını tavsiye ediyoruz. Başlangıç seviyesi kullanıcılar için kurulumları oldukça kolay ve çabuk; Uygulama mağazasından indirip dakikalarda içinde kullanabilirsiniz.

 

Masaüstü Cüzdanlar

Avantajları

 • Kurması kolay ve ücretsiz
 • Ulaşılabilirlik: Paranız direkt olarak bilgisayarınızda
 • Kolaylık: QR kodu taratarak rahatlıkla bitcoin alıp gönderebilirsiniz

Dezavantajları

 • Büyük miktarda Bitkoin depolamak için yeterince güvenli değiller.

Öneriler

En güvenli ve kolay kullanımı olan Exodus’u masaüstü cüzdan kullanmak isteyenlere tavsiye ederiz.

Fiziksel Donanım Bitkoin Cüzdanlar

(Bitkoinlerinizin toplam değeri 1000$’ın üstünde ise tavsiye edilir)

Avantajları

 • Güvenlik: Soğuk depo olarak da adlandırılan bu cüzdanlar, phishing, virüs ve malware’e karşı özel anahtarlarınızı korumak için geliştirilmiştir. Bitkoinleri depolamanın en güvenli yoludur.
 • Taşınabilirlik: Herhangi bir Windows, Linux veya Mac bilgisayara harici olarak bağlanabilir. Dünya üzerinde herhangi bir yerdeki herhangi bir cihazdan bağlantı sağlayabilirsiniz.
 • Uyumluluk: Multibit HD, Mycelium ve diğer cüzdanlar ile uyumludur.

Dezavantajları

 • Fiyat: Ücretsiz değillerdir. Satın almanız gerekir. Fakat yüksek değerde bitkoini saklamak için makul fiyattadırlar.

Öneriler

Donanım cüzdan olarak Ledger ve TREZOR  tavsiye ederiz. Kendi özel güvenlikleri olmasının yanı sıra kullanımları da kolaydır.

Kripto paralarınızı güvende tutulması ile ilgili tavsiyeler

 • Özel anahtarlarınızın yedeğini oluşturun. Hırsızlık, yangın veya harddisk hataları gibi durumlara karşı, offline olarak özel anahtarlarınızın bir yedeğini tutmanız önerilir.
 • Özel anahtarlarınızı asla kimseyle paylaşmayın. Özel anahtarlarınızı birisiyle paylaştığınızda, cüzdandaki bütün varlığınızı o kişiye vermekle aynı şeyi yapmış olursunuz.
 • Donanım Cüzdanlar: Özel anahtarlarınızı (Private Keys) oluştururken offline olduğunuzdan ve güvenli bir cihazda olduğunuzdan emin olun.
 • Mobil veya masaüstü cüzdanlar: Çevrimiçi ve çevrimdışı cüzdanlarınızın her zaman güncel tutun. Cüzdanınızın son sürümü sizi en yüksek güvenlik seviyesinde tutacaktır.